Jak założyć stronę internetową

jak założyć stronę internetową

Jak założyć stronę internetową? Strona internetowa, blog, a może sklep internetowy? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w internecie. Ja chcę pokazać krok po kroku, na co zwracam uwagę. Na początku rodzi się pomysł związany z tym, co chcielibyśmy zrobić, aby zaistnieć w sieci.

Jak założyć stronę internetową – wybór nazwy

U rejestratora domeny sprawdzamy czy nazwa jest wolna. Jeśli tak, to tylko krok dzieli nas od jej posiadania. Jeżeli jest zajęta, musimy wymyślić inną nazwę. Wielu rejestratorów z automatu proponuje zbliżoną nazwę lub taką samą, ale różniącą się rozszerzeniem. Przy wyborze domeny warto zwrócić uwagę na koszt jej utrzymania. Przez pierwszy rok może to być za darmo lub za niewielką opłatą. Dlatego warto sprawdzić, jakie będą koszty w kolejnych latach.

Dostawca usług hostingowych

Gdy mamy już zarejestrowaną domenę, należy zadbać o hosting. Firmy hostingowe w swojej ofercie proponują domeny w promocji przy wyborze usług. Warto skorzystać z takiej oferty, gdyż kwestie np. płatności mamy wtedy w jednym miejscu. Zazwyczaj usługę przed podjęciem decyzji możemy bezpłatnie przetestować. Okres testowania to najczęściej 14 dni, ale mogą się zdarzyć krótsze lub dłuższe. Możemy sprawdzić m. in. jakie oprogramowanie do zarządzania treścią oferuje firma, a także zdecydować, co nam pod różnymi względami odpowiada. Pod koniec okresu testowego firma przypomina o opłaceniu faktury w celu przedłużenia hostingu. Jeśli tego nie zrobimy, usługa wygasa.

A co jeśli domenę i hosting mamy u różnych usługodawców? W zasadzie nic złego się nie dzieje. Mogą funkcjonować niezależnie od siebie, ale można też przenieść domenę tam, gdzie mamy hosting. Jeżeli przy wyborze pakietu hostingowego było wsparcie techniczne, to nie musimy się martwić, że jesteśmy laikami. Firma zrobi to za nas.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

Ja zawsze zaczynam od rankingów i opinii użytkowników. Ważne, żeby w ofercie był certyfikat SSL. Cena też ma znaczenie, ale warto zwrócić uwagę, co mieści się w zakresie cenowym. Ja zwracam uwagę na powierzchnię dysku, częstotliwość taktowania procesora i ilość pamięci RAM; podobnie jak przy wyborze komputera. Co z tego, że będziemy mieli pojemny dysk, jeśli przy małej pamięci RAM i słabym procesorze będziemy się frustrować, że coś dzieje się zbyt wolno lub „zamula”? Podobnie jest z hostingiem. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą zwracać uwagę na jeszcze inne dodatkowe parametry, ale na początek, według mnie, wystarczy to, co opisałem.

Jak założyć stronę internetową – wybór ogólnego wyglądu i treści

Gdy już mamy za sobą wyżej opisane rzeczy, przystępujemy do wyboru układu i wyglądu naszej strony. Na początku mamy domyślny szablon w naszym WordPressie. Ponieważ nie mamy jeszcze treści, strona wygląda dość ubogo. Jeżeli nie odpowiada nam szablon, w repozytorium WordPressa znajdziemy ich mnóstwo. Podobnie jest z wtyczkami. Ważne tylko, żeby z ilością nie przesadzić, bo nie tylko my możemy stracić orientację. Nasza strona nie potrafi się domyślić, co nam się spodobało i może się „pogubić”. Jeśli znajdziesz motyw lub wtyczkę, dla której nie ma tłumaczenia, możesz wybrać jeden ze sposobów opisanych przeze mnie w tym artykule. Tu znajdziesz aktualny wykaz moich tłumaczeń. Gdy stronę uzupełniamy treścią, musimy pamiętać o prawach autorskich zarówno do tekstu, jak i mediów. Jeśli nie mamy własnej grafiki, to możemy skorzystać z serwisów udostępniający bezpłatnie lub płatnie określone treści. Warto się zapoznać z regulaminem przed korzystaniem, aby mieć pewność, że nie naruszamy czyichś praw.

Jak założyć stronę internetową – dbamy o prywatność

Przy zakładaniu strony trzeba mieć na względzie tzw. ciasteczka. Jeżeli interesuje nas tylko statystyka odwiedzin, z którą związane są cookies, to powinniśmy o tym informować użytkowników. Ale jeśli nasza strona zawiera formularz kontaktowy, zapisy na newsletter, formularz do komentowania artykułów czy wpisów na blogu lub oferuje usługi czy też sprzedaż produktów, to obowiązkowo musimy zadbać o politykę prywatności. Dodatkowo dla sprzedaży i usług obowiązkowy jest regulamin. Trzeba też mieć na względzie, że regulamin musi być zgodny z obowiązującymi przepisami oraz nie może klientów wprowadzać w błąd. Za niepoprawny regulamin UOKiK może nałożyć karę finansową, jak w tym przypadku.

Sprawdzenia jakościowe i wydajnościowe

Gdy strona internetowa lub jej część jest gotowa, możemy przystąpić do testów. W zasadzie podczas uzupełniania treści na bieżąco możemy kontrolować jej wygląd, w tym responsywność. Musimy mieć na względzie, że symulowany podgląd strony na urządzeniach mobilnych może się trochę różnić od docelowego.

Przystąpienie do testów wydajnościowych nie jest konieczne, ale po sprawdzeniu będziemy mieli informacje na temat spójności i szybkości naszej strony. Ponadto wyświetlane są sugestie, co należy zrobić, żeby strona osiągnęła lepsze indeksy. Ja do tego celu używam narzędzi PageSpeed Insights oraz GTmetrix. Dostęp do obu narzędzi jest bezpłatny, ale GTmetrix ma pewne ograniczenia dla użytkowników nie posiadających konta w serwisie – istnieje możliwość sprawdzenia ok. 10 razy. Po założeniu konta możliwości zwiększają się do przeprowadzenia 50 testów. To powinno wystarczyć.

A teraz przedstawię wyniki moich testów:
1) PageSpeed Insights

Jak założyć stronę internetową - test PageSpeedwersja na komórki

Jak założyć stronę internetową - wersja na komputery

wersja na komputery

2) GTmetrix

Jak założyć stronę internetową - test GTmetrix

Jak widać, w chwili pisania artykułu, testy wypadają bardzo dobrze, choć są pewne sugestie, które jednak można pominąć.

Po dokonaniu pewnych modyfikacji, wyniki testów przedstawiają się następująco:
1) PageSpeed Insights:

Jak założyć stronę internetową 2 - wersja na komórki

wersja na komórki

Jak założyć stronę internetową - wersja na komputery 2

wersja na komputery

2) GTmetrix

jak założyć stronę internetową - test GTmetrix 2

Czy nasza strona internetowa jest bezpieczna?

Gdy już mamy naszą stronę zabezpieczoną certyfikatem SSL, przy użyciu internetowego skanera na stronie https://securityheaders.com/ sprawdzimy bezpieczeństwo nagłówków. Wyniki przedstawiają się następująco:

nagłówki bezpieczeństwa

Początkowo nie wszystkie opcje będą zaznaczone na zielono (w najgorszym wypadku uzyskamy indeks F – wszystkie opcje będą czerwone), ale przy odpowiedniej konfiguracji można uzyskać zadowalający efekt. Jest to trochę czasochłonne i trzeba to robić rozważnie, żeby się nasza strona internetowa nie „rozsypała”.

Na koniec jeszcze pozostaje wypromowanie naszej strony.

To w skrócie najważniejsze elementy, które biorę pod uwagę – teraz już wiesz jak założyć stronę internetową. Jeżeli jesteś zainteresowany moimi usługami, to zapraszam.