WordPress dla laików
WordPress dla laików – takie jest motto mojej witryny. Chciałbym trochę przybliżyć jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Mam świadomość, że wielu użytkowników WordPressa to profesjonaliści, ale są też tacy, którzy dopiero zaczynają z nim przygodę, i to głównie do nich adresuję moje artykuły.
Będę się starał w sposób zrozumiały zwrócić uwagę na istotne elementy tego systemu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, być może znajdą się też poradniki. Ale nie zamierzam zastępować już napisanych, bo byłoby to powielanie pewnych treści.
Mój pierwszy kontakt z WordPressem miał miejsce wiele lat temu. W tamtym czasie używałem głównie Pajączka, ale testowałem też inne programy, które służyły do tworzenia stron internetowych. Moją uwagę przyciągnęła Joomla i to ten system zarządzania treścią był mi bliższy. WordPress poszedł w odstawkę na jakiś czas. Jednak po kilku latach WordPress stał się dla mnie numerem 1. Jest on bardzo intuicyjny i praktycznie nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, żeby założyć stronę lub bloga. O zakładaniu strony przeczytasz w tym artykule.
WordPress jest intuicyjny
Jak już wspomniałem, intuicyjność systemu WordPress pozwala na szybkie zorientowanie się w panelu administracyjnym. Na wstępie przyjrzyjmy się zakładce Wygląd – tu wybierzemy motyw dla swojej witryny. Jeśli domyślny nam nie odpowiada, możemy sobie zmienić wybierając inny z repozytorium i instalując. Przed instalacją warto zapoznać się z wersją demonstracyjną. Trzeba mieć na względzie, że autorzy motywów w wersji demonstracyjnej zazwyczaj przedstawiają wszystkie funkcje, jak w wersji premium. Jednak darmowa wersja motywu premium nie posiada wielu funkcji. Jeżeli motyw jest darmowy, to wszystkie demonstrowane funkcje będą działać. Czasem jednym z wymogów licencyjnych jest odnośnik do strony autora umieszczony w stopce szablonu. Gdy już mamy motyw, dostosowujemy go do naszych potrzeb.
Jeśli brakuje nam czegoś w naszym serwisie, mamy do dyspozycji wiele wtyczek w repozytorium WordPressa. Potrzebujemy wtedy trochę czasu, aby wybrać to, co nam odpowiada. Jeśli trafisz na fajny motyw lub wtyczkę, a problemem jest brak polskiej wersji językowej, zobacz mój artykuł na ten temat lub skontaktuj się ze mną.
WordPress dla laików – nie dla lajków
Piszę to, chcąc pomóc początkującym, nie nastawiam się na system lajków czy polubień. Wolę komentarze, nawet jeśli nie będą pochlebne, to powinny być konstruktywne. Jeśli masz jakieś uwagi lub przemyślenia – napisz w komentarzu lub wyślij mailem.
Miłej zabawy.