Zmiana dostawcy usług hostingowych

(aktualizacja z dn. 06.11.2023 r.)

zmiana dostawcy

Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących usługi hostingowe. Czasem można się związać z dostawcą na dłuższy okres. Ale bywa też tak, że czeka nas zmiana dostawcy usług hostingowych. Powody mogą być różne, np. brak lub niewłaściwe wsparcie techniczne, długi czas oczekiwania w przypadku zgłoszeń, niezadowalające parametry techniczne, wzrost cen usług itp.

Jeżeli decydujemy się na zmianę, to możemy przed zawarciem umowy bezpłatnie przetestować interesujący nas hosting. Firmy zazwyczaj dają 14 dni na bezpłatne testowanie, choć może się zdarzyć, że okres ten będzie krótszy, np. 7 dni. Wydaje się, że jest to odpowiedni czas na sprawdzenie tego, co nas interesuje – w moim przypadku jest to funkcjonalność, szybkość wczytywania stron, bezpieczeństwo oraz cena. Niektórzy dostawcy w swojej ofercie mają tzw. dedykowany hosting WordPress, który różni się od standardowego tym, że posiada zainstalowaną aktualną wersję WordPressa. Pozostałe parametry są identyczne. Jest to z pewnością ułatwienie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie go instalować.

Ja właśnie zdecydowałem się na zmianę dostawcy usług hostingowych – powód był czysto ekonomiczny. Znalazłem ofertę z podobnymi parametrami, ale tańszą. Zleciłem bezpłatnie przeniesienie domeny oraz migrację strony, tak jak wspominałem w artykule Strona internetowa – jak ją założyć?

Później przystąpiłem do przeprowadzenia testów – tymi samymi narzędziami, o których wspominałem w powyższym artykule.

Wyniki przedstawiają się następująco:

1) PageSpeed Insights (w nowej szacie graficznej)

Zmiana dostawcy usług hostingowych - test PageSpeed na komórki

wersja na komórki

Zmiana dostawcy - PageSpeed test na stacjonarne

wersja na komputery

2) GTmetrix

Zmiana dostawcy usług hostingowych - test GTmetrix

3) sprawdzenie nagłówków bezpieczeństwa:

zmiana dostawcy usług hostingowych - nagłówki bezpieczeństwa

Podsumowanie

Jak widać, wyniki są na zbliżonym poziomie. W testach PageSpeed Insihhts i GTmetrix zmiana dostawcy usług hostingowych okazała się minimalnie korzystniejsza. Każdy powinien jednak sam zdecydować, czego oczekuje od hostingu.

Jeżeli zainteresowały Cię usługi hostingowe, możesz sprawdzić te, z których aktualnie korzystam. Znajdziesz je na stronie hostido.pl


Możesz obniżyć koszt zakupu usługi hostingowej o 20% przechodząc na stronę przez klikając w obrazek lub w link afiliacyjny: https://hostido.pl/polecam/RABAT_HOSTING-20.

Serdecznie zapraszam.